Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/klient.dhosting.pl/smakujzycie/smakujzycie.pl/public_html/wp-content/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
Chałwa serowa | Smakuj Życie

Chałwa serowa

 

Czy to przystawka , czy deser ? Zdecydowanie deser. Chałwa serowaChałwę się zagryza. Oczywiście w towarzystwie dobrego wina. Ma słodkawy , nieco orzechowy smak. Powstaje ze skarmelizowanej serwatki.

Karmelizowanie serwatki powoduje wytrącanie z niej wody. Zostają cukry mlekowe i sole mineralne . Niektórzy dodają do niej kozieradki przez co uzyskuje jeszcze bardziej  orzechowy smak. Poprawia perystaltykę jelit, powoduje odbudowanie flory bakteryjnej. Oprócz zagryzania, można ją dodawać do sosów i zup, np. kminkówki czy chrzanicy.

Ser z serwatki jest dość popularny  w Norwegii, nazywany jest wręcz czasem serem norweskim.  Nie jest tania; kosztuje ok. 90 zł za kg. jak mi tłumaczył jeden z producentów, wynika to z faktu, że trzeba odparować ok. 30 litrów serwatki na 1 kg chałwy.

 

Chałwa serowa 2

2 komentarze

  1. 21 maja 2013 at 13:04 · Odpowiedz

    A jak chałwa serowa nazywa się po norwesku? Próbowaliśmy kiedyś w Bergen takiego „sera”. Był ciemnobrązowy i słodki w smaku. Czy to była właśnie chałwa serowa?

    • 25 maja 2013 at 15:31 · Odpowiedz

      W Norwegii jest produkowany ser z serwatki sera koziego GJETOST ( sprzedawany także jako geitost) , a z serwatki sera krowiego – MYSOST.Pani Bożena Sokołowska („Sery Łomnickie”) produkuje chałwę serową na wzór sera skandynawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *