Słodki jak miód, ale czy prawdziwy ?
Miód to jeden z naszych narodowych skarbów, ale nie zawsze to, co widzimy pod nazwą „miód” , rzeczywiście jest miodem. A to dlatego, że grzechem śmiertelnym wobec miodu jest jego podgrzewanie. Jeśli za bardzo podgrzejemy miód, na przykład po to, by rozlać go do słoików, kilka procent najcenniejszych wartości odżywczych które przesądzają o tym, że coś jest miodem, rozłoży się pod wpływem temperatury . Zostają cukry proste i woda, ale …. to już nie jest ten sam miód . Pszczelarz pan Zbigniew Szymański tłumaczy, jak uniknąć niespodzianek, na przykładzie miodu rzepakowego.
POSŁUCHAJ
Warto też spojrzeć na etykietę. Idealnie byłoby, gdyby na naszym słoiczku z miodem, widniały dane konkretnego pszczelarza.
A co z krajem produkcji? Na co zwrócić uwagę? POSŁUCHAJ
Gorąca herbatka z miodem , to dla niektórych nieodzowny element łagodzący przeziębienie. Pszczelarz nigdy tego jednak nie zrobi.
POSŁUCHAJ
Znakiem rozpoznawczym prawdziwego, nie podgrzewanego miodu są smugi, wykwity czy pęcherzyki powietrza oraz zapach.
Jeśli zdecydowalibyśmy się podgrzewać miód w warunkach domowych, to w jak najniższej temperaturze, wsadzając do garnka z ciepłą wodą. Podgrzanie powyżej 42 stopni, powoduje rozkład ważnych składników odżywczych. A gdy już mowa o temperaturze, to warto pamiętać, że niskie temperatury miodowi nie szkodzą. Jeśli będzie się krystalizował w lodówce, da się kroić jak masło, a jeśli na kuchennej szafce, będzie twardy jak skała. Miód jest zdatny do spożycia przez ok. 3 lata.
Według Zbigniewa Szymańskiego, najlepiej pić miód tak: włożyć łyżkę miodu do letniej wody i odstawić na noc. Woda sprawia, że wartości odżywcze będą lepiej wchłaniane przez przewód pokarmowy.
Wartości miodu: składa się przede wszystkim z cukru ( 34 proc. to glukoza, 39 proc. –sacharoza) a także z wody , cennych kwasów organicznych, olejków eterycznych, enzymów, mikroelementów oraz niewielkiej ilości witamin, głównie z grupy B. W miodzie znajdują się obniżająca ciśnienie acetylocholina i wpływająca ochronnie na wątrobę – cholina. Jony metali pobudzają produkcję czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny. Miód działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie. (źródło : „Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta” Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska)