Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/klient.dhosting.pl/smakujzycie/smakujzycie.pl/public_html/wp-content/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
Polskie Michelin 2013 | Smakuj Życie

Polskie Michelin 2013

 

4 TDla jednych ten kulinarny werdykt jest sprawą życia i śmierci, inni wiedzą że otrzymanie wyróżnienia jest poza ich zasięgiem. Jeszcze inni, traktują to z przymrużeniem oka. Jakkolwiek by spojrzeć na przewodnik po restauracjach świata firmy Michelin, to przyznawane w nim dorocznie wyróżnienia a przede wszystkim „gwiazdki”, są wydarzeniem w środowisku  najlepszych szefów kuchni. W tym roku Polska weszła do historii przewodnika, z pierwszą „gwiazdką”, dla polskiej restauracji. Tegoroczna edycja „Main Cities of Europe” obejmuje w sumie 40 polskich restauracji – 21 z Warszawy oraz 19 z Krakowa.

Pierwsza gwiazdka została przyznana restauracji w 1926 roku. Dziś obecność i oznaczenie zdobyte w „Czerwonym Przewodniku”, to dla wielu restauratorów  na świecie,  sprawa mająca bezpośredni wpływ na to, jaką pozycję ma ich lokal. Gdy w 1900 roku wydawano pierwszy przewodnik, chodziło przede wszystkim o to, by powiedzieć zmotoryzowanym, gdzie mogą w drodze zmienić opony. Z czasem , dodano do tego  informacje,  gdzie dobrze zjeść i to one zrobiły swoją własną karierę.

O wprowadzeniu do przewodnika, decydują dziś inspektorzy, których praca owiana jest aurą tajemnicy; nie udzielają wywiadów, nie zdradzają swoich personaliów publicznie, restauracje odwiedzają anonimowo, choć doświadczeni szefowie kuchni mówią, że łatwo ich rozpoznać.  Ostateczne decyzje są podejmowane wspólnie przez inspektorów wraz z wydawcą „Czerwonych Przewodników” Michelin. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o samym umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor. Restauracjom przyznawane są następujące wyróżnienia:

Sztućce (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców) To ocena: komfortu, kuchni, obsługi, atmosfery i wartości jedzenia w stosunku do ceny.  Sztućce przyznaje inspektor samodzielnie.

Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny. Wyróżnia  restauracje które oferują bardzo dobrą  kuchnię za „umiarkowaną” cenę – to czy cena jest umiarkowana oceniane jest z uwzględnieniem cen obowiązujących w danym krajuSymbol odnosi się do maksymalnej ceny trzydaniowego pełnego posiłku.

Gwiazdki Michelin (najwyższe )– za walory smakowe potraw (od jednej do 3 gwiazdek). Gwiazdki przyznawane są zespołowo przez kolegium inspektorów. Może się więc wydarzyć, że restauracja otrzyma 4 sztućce za całokształt i 2 gwiazdki za kuchnię.  Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy – wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży. Gwiazdki są przyznawane według pięciu kryteriów: jakości oferowanych dań, ich smaku, sposobu podania, stylu kuchni, stosunku jakości do ceny oraz stałości poziomu kuchni lokalu.  Gwiazdki oceniają tylko i wyłącznie to, co znajduje się na talerzu klienta.

„Main Cities of Europe 2013” opisuje ponad 2154 restauracji.  Oto spis polskich restauracji:

 

Warszawa (21 restauracji; w ubiegłym roku było 22)

Amber Room 4 symbole sztućców
Pod Gigantami 4 symbole sztućców
Atelier Amaro gwiazdka, 3 symbole   sztućców (w 2012 RISING STAR do      gwiazdki)
Belvedere 3 symbole   sztućców
Michel   Moran – Bistro de Paris 3 symbole sztućców
Platter by Karol Okrasa 3 symbole sztućców
San Lorenzo 3 symbole sztućców
Różana 3 symbole sztućców
AleGloria 3 symbole sztućców
Tamka 43 3 symbole sztućców
Concept 2 symbole sztućców
Dom Polski 2 symbole sztućców
Concept 13 (dołączyła   w tym roku) 2 symbole sztućców
La Rotisserie 2 symbole sztućców
Rozbrat 20 2 symbole sztućców
U Fukiera 2 symbole sztućców
Butchery and Wine 1 symbol sztućców, Bib Gourmand
Boathouse 1 symbol sztućców
Qchnia Artystyczna 1 symbol sztućców
Merliniego 5   (dołączyła w tym roku) 1 symbol sztućców
U Kucharzy 1 symbol sztućców

 

Kraków (19 restauracji; w ubiegłym roku było 20)

Trzy Rybki 3 symbole sztućców
Copernicus 3 symbole sztućców
Wentzl 3 symbole sztućców
Studio Qulinarne 2 symbole sztućców
Sąsiedzi 2 symbole sztućców
Szara Kazimierz 2 symbole sztućców
Ancora 2 symbole sztućców
Unicus 2 symbole sztućców
Resto Illuminati 2 symbole sztućców
Szara 2 symbole sztućców
Pod Baranem 2 symbole sztućców
Jarema 2 symbole sztućców
Trufla 1 symbol sztućców
La Campana 1 symbol sztućców
Farina 1 symbol sztućców
Wesele 1 symbol sztućców
Miód Malina 1 symbol sztućców
Kawaleria 1 symbol sztućców
Del Papa 1 symbol sztućców

 

 

 

 

2 komentarze

  1. 12 stycznia 2014 at 11:43 · Odpowiedz

    Świetna stronka. Pozdrowionka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *