Octy i kiełbasa podbiły Gruczno 2015
Zestaw octów Józefa Siadaka z Lubicza Dolnego oraz Kiełbasa Krzyżacka Gminnej Spółdzielni SCh w Pruszczu Pomorskim, to tegoroczni zwycięzcy – laureaci dwóch Grand Prix Festiwalu Smaku w Grucznie . Festiwal zorganizowano w tym roku po raz dziesiąty a do konkursu na Smak Roku startowały 62 produkty. Jak się dowiedziało smakujzycie.pl , emocjonujące była przyznawanie Grand Prix w gronie tzw. jury profesjonalnego. Octy Józefa Siadaka, które ostatecznie wygrały, mocno rywalizowały z Kwasem Miodowym Agnieszki Zamojskiej z Bydgoszczy. W rezultacie zwyciężył głos przewodniczącego jury.
Ostatecznie Kwas Miodowy zamiast Grand Prix , dostał Smak Roku w kategorii „inne produkty spożywcze”. I dalej, Smaki Roku dostały:
– Kabanosy z dziczyzny Jana Myśliwca ze Śliwic ( przetwory mięsne i wędliny)
– Zestaw Octów Jana Siadaka z Lubicza Dolnego (przetwory warzywne i owocowe)
– Chleb Żytni bez drożdży piekarni Stan-Mar z Czarża (wyroby piekarskie i cukiernicze)
– nie przyznano w kategorii „przetwory z ryb”
– Ser Pielgrzym państwa B. J. Adamczyk z Kosowa (przetwory z mleka)
– Kapuśniak z Jajkiem Renaty Osojca z Topolna ( potrawy)
Jury profesjonalne: Piotr Przybyło ( browar Amber), Artur Moroz (szef kuchni), Hieronim Błażejak (mistrz w sztuce komponowania nalewek domowych ), Marek Gąsiorowski (convivium Slow Food Wielkopolska), Marek Szczygielski ( Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy), prof. Jarosław Dumanowski ( znawca staropolskich kulinariów, Uniwersytet M.Kopernika w Toruniu).
Drugie Grand Prix przyznało tzw. jury VIP . Dostała je Kiełbasa Krzyżacka Gminnej Spółdzielni SCh w Pruszczu Pomorskim. Jury VIP obradowało w składzie: Elżbieta Rusielewicz ( wicewojewoda kujawsko-pomorski), Maciej Figas (dyrektor opery Nova w Bydgoszczy), senator PO Andrzej Kobiak, Agnieszka Romanowicz ( Gazeta Pomorska), Wiesław Karpusiewicz ( Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły).
Jury VIP przyznało też 3 wyróżnienia :
– Ser z Kozieradką z mleka niepasteryzowanego państwa B.J. Adamczyk z Kosowa
– Soczysty Chleb Pełnoziarnisty Gminnej Spółdzielni SCh w Świeciu
– Dżem z Porzeczki ze świeżą i wędzoną papryką firmy Miód-Malina
Zdaniem jednego ze współorganizatorów festiwalu Jarosława Pająkowskiego z convivium Slow Food Gruczno, tegorocznym odkryciem są produkty które pojawiły się w kategorii „inne produkty spożywcze”. Dwa produkty z tej kategorii dostały wyróżnienia od profesjonalnego jury. Jak podkreśla Pająkowski, to pokazuje, że coraz szersza jest świadomość tego, jak ważna jest jakość samego produktu wyjściowego, poprawił się także – jego zdaniem – poziom wytwórców. Miłą niespodzianką jest także fakt – dodaje Pająkowski- że zaledwie kilkanaście kilometrów od Gruczna funkcjonuje winnica, której wina zostały zauważone przez jury. Wyróżnienia jury profesjonalnego dostały:
– Ser z Kozieradką z mleka niepasteryzowanego państwa B.J. Adamczyk z Kosowa
– Zestaw Konfitur Cytrynowych z dodatkami Bogusławy Szubert
– wina z winnicy Przy Talerzyku państwa A.W. Janasińskich z Topolna
– Olej z Ostropestu Firmy SemCo Krystyny Just
Nowością tegoroczną był konkurs na Smak Roku Ziemi Kociewskiej. Dostał go Pasztet Kociewski z ziarnami Gminnej Spółdzielni SCh w Pruszczu Pomorskim. W tym konkursie oceniali: starostwa świecki Franciszek Koszowski, proboszcz parafii Gruczno Franciszek Kamecki oraz krytyk kulinarny Artur Michna.
Kiełbasa krzyżacka to jakiś żart. Nie różni się niczym od marketowych padlin. Szkoda, ze nie została opublikowana etykieta…