Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/klient.dhosting.pl/smakujzycie/smakujzycie.pl/public_html/wp-content/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
Gasthof Bogenrieder – w razie korka na drodze do Monachium | Smakuj Życie

Gasthof Bogenrieder – w razie korka na drodze do Monachium

Uroczy Gasthof zamiast przydrożnej knajpy na autostradzie? Koniecznie! Zwłaszcza gdy szykuje się korek, a to możemy już dziś wiedzieć z wyprzedzeniem. Niech więc GPS-esy i inne urządzenia, przysłużą się smakoszom! 

Coroczne podróże zapaleńców narciarskich w kierunku austriackim, nieuchronnie narażają na autostradowy korek, zwłaszcza w okolicach Monachium. Wtedy zamiast stać, zjedźmy na boczne drogi! Tak, wiem…znajdą się tacy, którzy będą protestować; „bocznymi drogami będzie dużo dłużej”, „lepiej stać niż narażać się na niewiadomą”, itd….  Ja jednak zawsze namawiam moich towarzyszy podróży żeby pojechać w nieznane! Chłonąć lokalność i szukać ciekawych miejsc. Czasem udaje się znaleźć jakiś ciekawy architektonicznie dom albo zabytek, a wisienką na torcie jest smaczny posiłek. W tym roku też się udało. 

W niepozornym miasteczku Pörnbach, na południe od Ingolstadt, przy głównej drodze, zobaczymy Gasthof należący do rodziny Bogenrieder. Gospodarstwo pojawiło się w 19 wieku, a restauracja jest tu czynna od 120 lat. Już przy wejściu zachwyca piękny niebieski kaflowy piec, zrobiony 23 lata temu przez miejscowych rzemieślników. Właścicielka z dumą pokazuje wypalone oznaczenia świadczące o tym, w jakim miejscu go wyprodukowano. Na ścianie fotografie rodzinne obrazujące kilka pokoleń, ale do obejrzenia dostaję także jedną z najstarszych, tę na której widać jak budynek wyglądał kiedyś. Dowiaduję się, że niedawno zapadła decyzja, by dom – teraz trochę przebudowany, stopniowo przywracać do dawnego wyglądu. Oprócz gospodarstwa istniejącego tu już pod koniec wieku 19. rodzina prowadzi w tym domu mały hotelik. Mała jadalnia dla przyjezdnych, to najstarsze istniejące wciąż pomieszczenie. Wrażenie robią stare zaświadczenia wiszące na ścianach i nagroda za produkty mleczarskie. Najwięcej jednak obiecujemy sobie oczywiście po karcie dań….

Zjemy tu między innymi 3 dania regionalnej kuchni i wszystkie te trzy oczywiście zamawiamy.Imponujący kawałek rozpływającej się w ustach pieczonej wieprzowiny z kością czyli Schäuferl mit Semmelknödeln, serwuje się tu ze smakowitą sałatką ziemniaczaną i knedelkiem w formie kulki.  Inny klasyk to Leberkäs czyli wieprzowina ale w rozdrobnionej formie wyglądająca jak gruby plaster szynki, serwowana z jajkiem. No i bardzo smaczna serwowana na patelni, mieszanka chrupiącego bekonu, ziemniaków i cebuli z sadzonym na wierzchu czyli Bauerng’ röstl . To oczywiście ciężka kuchnia ale bardzo niemiecka i bardzo smaczna, zwłaszcza gdy do tego dodamy duszną kiszoną kapustę. Wystarczy zażyczyć sobie Sauerkraut i dostaniemy gorącą warzywną przekąskę, bo w formie surowej kapusta kiszona jest zdecydowanie mniej popularna niż u nas. Ale Gasthof Bogenrieder , nie ogranicza się tylko do bawarskich dań głównych. Dostaniemy tam także małe lokalne „co nieco” jak sałatki z kiełbasą, tutejszy smalczyk z chlebem czy wędliny z chrzanem. Fani „wege” też głodni nie wyjdą, a dzieciaki popróbują mącznych i mięsnych bawarskich  specjałów zamiast raczyć się zestawami z frytkami , kurczakiem czy spaghetti  ( zawsze się zastanawiam, dlaczego dzieciom nie daje się czegoś bardziej różnorodnego…) Gastfof Bogenrieder to zdecydowanie miejsce dla tych, którzy szukają „lokalnego”, poza autostradą. Oczywiście jeśli jesteście w pobliżu Monachium i odważycie się na zjazd z autostrady i ominięcie metropolii od północnej strony. Nie wahajcie się.  Zamiast stania w korku, dobry lokalny obiadek!  Ceny – przystępne. Za 14 euro można zjeść zestaw obiadowy z zupą i daniem głównym.

Gasthof Bogenrieder, Pörnbach, Ingolstädterstrasse 15 ( uwaga na pomyłki, w pobliskiej miejscowości jest restauracja o tej samej nazwie).

One Comment

  1. 23 stycznia 2018 at 12:16 · Odpowiedz

    Dziekuję za ten wpis. Wiedza w nim zawarta ułatwiła mi kilka rzeczy. Naprawdę daję dużego plusa za wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *