Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/klient.dhosting.pl/smakujzycie/smakujzycie.pl/public_html/wp-content/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
Botarga | Smakuj Życie

Botarga

 

Botarga to suszona ikra. Może być przede wszystkim z tuńczyka (bottarga di tonno), może być z cefala morskiego (bottarga di muggine ) . Podobno można ją robić także z miecznika.  Zwana jest także kawiorem Morza Śródziemnego. Sprzedawana jest albo w kawałkach albo starta w słoiczkach.

W smaku botargę można porównać do suszonych anchovies. Dobrze przechowuje się w lodówce, wytrzymuje tam bardzo długo.

Jeśli chodzi o sposób serwowania, to jedni traktują ją jako przystawkę, krojąc na cienkie plasterki i skrapiając cytryną, inni dodają do makaronu po uprzednim starciu na tarce.

 

W Basenie Morza Śródziemnego botargę można spotkać pod nazwą, bottarga, botarga,  a we Francji pod nazwą boutargue.  W Grecji jest jeszcze avgotaraho.  Za 250 g trzeba zapłacić ok 22 €. Głównymi producentami ikry cefala są Sardynia i Toskania, a tuńczyka Kalabria, Sycylia i Sardynia.

Dla tych którzy mają dostęp do świeżego produktu , wskazówki jak zrobić botargę ze strony 1-DSC_0831SardyniaSlow :

Po wyjęciu gonad, trzeba uważać, aby nie uszkodzić żadnej, zostają one oczyszczone, następnie ułożone na drewnianych półkach i umieszczone w soli, która ma za zadanie wyciągnąć z nich cala wodę. Aby ułatwić cały ten proces, na gonadach zostaje umieszczony ciężki przedmiot, czyli można by powiedzieć, ze są „prasowane”.  Sól jest zmieniana codziennie, aż do momentu kiedy będzie sucha, a ikra jest przekręcana z boczku na boczek. Po ok 15-20 dniach (zależy od wielkości ikry) beffe czyli właśnie bottargowe filety są suszone na słońcu dzień lub dwa. I jeszcze muszą sobie poleżakować w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, aby „dojrzeć” i być gotowe do wskoczenia na nasze talerze. Ikry różnią się kolorem i smakiem.

I jeszcze wizualnie, jak zrobić botargę, ze strony  cookthink.com

Przepis przyrządzania według SardyniaSlow:  2 ząbki czosnku, spaghetti, starta bottarga, olej extra vergine, sól. Wersja tradycyjna mówi,  żeby olej, bottargę i czosnek wymieszać razem i wrzucić ugotowane już spaghetti al dente do tej mikstury. W wersji SardyniaSlow  czosnek zarumieniamy lekko na małym ogniu, dodajemy trochę bottargi w kawałkach, zostawiamy 2 minuty na małym ogniu, a na koniec wrzucam natkę pietruszki. Gotowe spaghetti łączymy z reszta, a na koniec posypujemy tartą bottargą. ( używaną na Sardynii jako parmezan).

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *